"Hydraulik" dla Windows

Pierwsze spojrzenie

Interfejs programu „Hydraulik” podzielono na kilka okien dialogowych, w których użytkownik definiuje wszystkie parametry pracy programu jak i dane wejściowe.

Głównymi oknami dialogowymi są okna preprocesora. W nich to użytkownik definiuje podstawowe wymiary schematu, sposób podziału na elementy skończone (zagęszczenie siatki elementów) Preprocesor: Filtracja przez zaporę ziemnąoraz warunki procedury obliczeniowej, takie jak maksymalna liczba iteracji oraz dokładność, po uzyskaniu której program będzie kończył obliczenia.

W polu o nazwie dane o projekcie użytkownik podaje nazwę projektu oraz dane o projektancie. W polu warunki brzegowe i blokowanie przepływów definiuje wysokość wody górnej i dolnej, oraz blokuje przepływy na krawędziach brzegowych schematu. Przy czym klawisz wciśnięty oznacza przepływ zablokowany. W polach Geometria schematu oraz ilość warstw gruntu i ich własności hydrauliczne podaje podstawowe dane dotyczące badanego przykładu – wymiary, liczbę oraz długości ścianek szczelnych (lpv1, lpv2, lph) liczbę poziomych warstw w podłożu i ich współczynniki filtracji. Preprocesor: Filtracja pod jazemW przypadku zapory ziemnej dodatkowo pojawiają się pola dotyczące specyficznych dla tej konstrukcji elementów – rdzenia i drenażu. Poszczególne wartości zostały zobrazowane na graficznych schematach, więc użytkownik nie powinien mieć problemu z rozszyfrowaniem poszczególnych wartości. Jedynie, co może przysporzyć użytkownikowi nieco kłopotu, to pola:

  • Gęstość siatki – tu użytkownik ma możliwość „dogęszczenia” siatki elementów skończonych, gdyby pierwotny podział był zbyt rzadki.
  • liczba iteracji – maksymalna liczba wykonywanych przez program iteracji.
  • Max. Błąd – błąd, po uzyskaniu którego program kończy obliczenia.
Do góry
[ Strona główna ][ Od autora ][ MES ][ Hydraulik ][ Wnioski ][ Katalog stron ][ Kontakt ]

© 2004 Kuba Zarembski - Zarembski.com :: Valid XHTML 1.0 & CSS 2.0