"Hydraulik" dla Windows
Pierwsze spojrzenie
Interfejs programu „Hydraulik” podzielono na kilka okien dialogowych, w których użytkownik definiuje wszystkie parametry pracy programu jak i dane wejściowe.
Głównymi oknami dialogowymi są okna preprocesora. W nich to użytkownik definiuje podstawowe wymiary schematu, sposób podziału na elementy skończone (zagęszczenie siatki elementów) oraz warunki procedury obliczeniowej, takie jak maksymalna liczba iteracji oraz dokładność, po uzyskaniu której program będzie kończył obliczenia.
W polu o nazwie dane o projekcie użytkownik podaje nazwę projektu oraz dane o projektancie. W polu warunki brzegowe i blokowanie przepływów definiuje wysokość wody górnej i dolnej, oraz blokuje przepływy na krawędziach brzegowych schematu. Przy czym klawisz wciśnięty oznacza przepływ zablokowany. W polach Geometria schematu oraz ilość warstw gruntu i ich własności hydrauliczne podaje podstawowe dane dotyczące badanego przykładu – wymiary, liczbę oraz długości ścianek szczelnych (lpv1, lpv2, lph) liczbę poziomych warstw w podłożu i ich współczynniki filtracji. W przypadku zapory ziemnej dodatkowo pojawiają się pola dotyczące specyficznych dla tej konstrukcji elementów – rdzenia i drenażu. Poszczególne wartości zostały zobrazowane na graficznych schematach, więc użytkownik nie powinien mieć problemu z rozszyfrowaniem poszczególnych wartości. Jedynie, co może przysporzyć użytkownikowi nieco kłopotu, to pola:
- Gęstość siatki – tu użytkownik ma możliwość „dogęszczenia” siatki elementów skończonych, gdyby pierwotny podział był zbyt rzadki.
- liczba iteracji – maksymalna liczba wykonywanych przez program iteracji.
- Max. Błąd – błąd, po uzyskaniu którego program kończy obliczenia.